16 березня 2020 р.

Рік 2019: панорама подій


Сьогодні дитячі бібліотеки Львівщини, як і всі бібліотеки країни, переживають трансформацію. Це пов’язано з викликами часу, з необхідністю відповідати запитам і потребам громади.
Бібліотека для дітей сьогодні - це  територія дитинства, де продукується дозвілля, інтелект, радість, позитивні емоції, з’являються нові друзі, нові захоплення, хороші та корисні звички. Це територія навчання, творчості та дозвілля, справжня фабрика мрій! А бібліотекарі дитячих бібліотек  - творчі та активні мрійники, які вірять в те, що команда однодумців може змінити світ на краще! Їх надихають користувачі, заради них вони розвиваються і змінюються. В дитячих бібліотеках Львівщини проводиться чимало соціокультурних заходів, серед яких, наприклад, літній денний бібліотечний табір під час канікул, маленькі камерні вечірки, бібліофестини; створюються нові простори: інтерактивно-ігрові зони, бібліотечні кінозали, релакс-зони для інтелектуальних та настільних ігор.
 

Кожен шлях починається з першого кроку. Завдяки співпраці з громадськими організаціями і активному суспільну житті в цьому році двоє працівників Сокальської районної бібліотеки для дітей стали волонтерами волонтерського руху «БУР – Будуємо Україну Разом», яка спільно працює над відновленням сімей у кризі, організацією мандрів, неформальної освіти, гуртує українську молодь у мережу активних громадян. І саме для команд-волонтерів програми «Будуємо Україну Разом», організовувалась навчальна програма з проєктного менеджменту «БУРlab: лабораторія відповідальності». Це школа проєктного менеджменту для волонтерів БУРу, яка дає можливість перетворити власну ідею на детально пропрацьований проєкт, готовий до реалізації, а також отримати на нього фінансування. І наші активні бібліотекарі вирішили скориистатися цією нагодою, для того, щоб створити на базі своєї бібліотеки ще один простір для дітей. І вони змогли  перетворити мрію на проєкт «Простір ДІЙ», виграти та отримати на нього часткове  фінансування.
Дитячі бібліотеки виходять із звичного їм простору та беруть активну участь в усіх міських заходах. Так, Трускавецька міська бібліотека для дітей взяла активну участь у святкуванні Дня міста. В курортному парку було реалізовано проєкт Вооk-лабіринт. До уваги мешканців та гостей міста були представлені тематичні виставки: «Краса і велич Трускавця», «Розмай вишиванок», «Нафтуся – скарб Трускавця». Присутні мали змогу переглянути малюнки дітей про цілющу воду Нафтусю та місто Трускавець. Родзинкою заходу став виступ ансамблю сопілкарів «Дударик», який вже багато років працює при бібліотеці (керівник бібліотекар О. Цісінська). До колективу приєдналась народна артистка України Оксана Білозір і заспівала разом з дітьми.
А були ще медово-яблучні фестини, які разом з Трускавецьким міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді провели  трускавецькі бібліотекарі для своїх маленьких користувачів. Діти з великим задоволенням відгадували загадки, брали участь в іграх, читали та згадували приказки, народні прикмети, взяли активну участь в конкурсі «Господинька», «Переспіваночки»  та у веселих розвагах «Пронеси – не опусти». Всім було весело!
Кадри дитячого насильства з'являються в інтернеті чи не щодня. З проблемою цькувань і жорстокості стикаються вісім з десяти українських школярів. Кожен другий, кого ображають, про це мовчить, а кожен п'ятий учень - вважає за норму. Як запобігти шкільному терору та в чому насправді причина появи дитячої жорстокості? Бібліотекарі Львівщини активно долучились до висвітлення цієї теми. В дитячих бібліотеках стало нормою проведення обговорень проблеми булінгу, до яких долучаються працівники юридичних служб, шкільні психологи та педагоги. Так, у стінах бібліотеки-філії №1 Новороздільської МЦБС пройшли цікаві зустрічі та розмови для дітей з девіантною поведінкою і порушеннями психикі з залученням працівників юридичних служб, шкільні психологів. 
У міській бібліотеці для дітей міста Червонограда спільно з міським центром правової культури для старшокласників проведено психологічний тренінг «Скажи булінгу – ні!». 
 Великий проєкт Давидівської ОТГ Пустомитівського району «Я проти насильства» у звітному році також піднімав тему булінгу. А на його завершення було проведено Перший обласний форум #СТОП_БУЛІНГ у с. Пасіки-Зубрицькі. Цей захід мав великий розголос та резонанс у області.
Не кожна бібліотека може похвалитись , що її користувачі – чемпіони світу! А Стрийська районна бібліотека для дітей таких читачів має! Це чемпіони світу з бальних танців в європейській та латиноамериканській програмах категорії «ювенали 1» - Давид Комарницький та Ангеліна Черкасова та їх тренер Ірина Марюк! Дев’ятирічні чемпіони побували на зустрічі в бібліотеці і розповіли одноліткам про тонкощі танцю, про важку працю, потрібну для досягнення успіху, ділилися враженнями про танцювальні конкурси і перемоги, про неймовірні хвилювання, емоції та радість від отриманих перемог, своє дозвілля, і, звичайно ж, про книги, які вони люблять.
Тема екології залишається провідною в роботі наших бібліотек. Виховання екологічної культури починається у ранньому дитинстві. Це найпростіші, доступні дітям, дії: сортування сміття, складання іграшок, прибирання. Найкращий спосіб навчити дитину будь-чому – це власний приклад. А посилити ефект екологічного просвітництва допомогають хороші книжки.
Для висвітлення екотеми дуже доречним став дарунок мецената – авторська настільна гра «ЕКО-МЕМО», яка навчає правильно сортувати сміття та побутові відходи. Ця гра тепер є в багатьох дитячих бібліотеках області.
Червоноградська міська бібліотека для дітей спільно зі своїми користувачами створила новий, стильний, сучасний багатофункціональний «Екологічний простір у бібліотеці». В новому екопросторі відбувались пізнавальні, освітні та розважальні заходи: цикл екологічних читань «Планета Земля – домівка людства», «Збережемо природу – захистимо себе», «За чисте повітря», «Що залишимо нащадкам?», година здоров’я «За здоров’ям – кроком руш». Створюючи цей простір, бібліотекарі поставили собі питання: чи може бути сучасна бібліотека однією з провідних локацій, де юні користувачі навчатимуться екологічної грамотності? Звичайно ж, може! Цей простір став стартовим майданчиком для запуску проєкту «Екотека», який успішно запрацював з вересня місяця. На екологічних практикумах «Як сортувати сміття?» вже побували понад 140 чоловік. Мета цього практикуму - формування у дітей Червонограда культури роздільного збору побутових відходів. А ігрова форма тренінгів дозволила добре закріпити набуті знання. Екологічні розминки «Сортуй, здавай, заробляй», екогра «Сортуй відповідально», гра - тренінг «Сортувати - це просто» згуртували дітей і допомогли їм стати екологічно відповідальними. 

  Червоноградська бібліотека – не єдина, хто активно працює з темою екології. Акція під гаслом «Жити в стилі Еко вчить бібліотека!» пройшла у Радехівській бібліотеці для дітей. 
Проєкт «Театр однієї книги» розкрив перед Бродівською районною бібліотекою для дітей нові можливості. Бібліотекарі разом з реабілітаційно–педагогічним центром «Струмок» долучились до міських акцій з нагоди святкування ювілейного дня народження міста. Під час дійства «Хвилина твоєї слави» в рамках проєкту діти активно створювали власну казку, ставали акторами та запрошували друзів для перегляду. На театральному майданчику було весело та гамірно.
День гарного настрою «Посміхнись, щастя є!» до Міжнародного дня щастя пройшов у Бориславській міській бібліотеці для дітей. Було створено фотозону, користувачі бібліотеки зі скриньки виймали «квитки щастя» з цікавими побажаннями. Діти коментували прочитане: дехто пов'язував побажання зі своїми життєвими історіями або історіями батьків чи друзів, інші - читали поезії, або говорили одне одному приємні слова та побажання. Дарунком для всіх стали чудові книжкові закладки. Оригінальне свято сподобалось всім.
Добре відомо, що злагоджена робота залежить від рівня підготовки та професіоналізму персоналу бібліотеки. Саме тому найбільш важливим напрямом методичної діяльності є підвищення кваліфікації бібліотечних працівників системи.
Успішно відбулася дводенна програма професійного спілкування, яка пройшла у вигляді Бібліокафе «Бібліотечні марципани» в Пустомитівської ЦБС. Працівники вчилися бути креативними в своїй роботі, ділилися знаннями, інформацією, досвідом. Основною стравою меню другого дня стали «Вісім правил ефективної презентації». Десерт теж вдався на славу: родзинки кожної бібліотеки були надзвичайно смачними.
Досвід бібліотекарів Сокальщини заслуговує на особливу увагу. Тут активно рекламують книгу за межами бібліотеки.
Цього року бібліотеки Сокальського району долучилися до акції з популяризації читання «Березень. Читають всі!», яка відбулася в рамках проєкту Конструкторського Бюро Бібліотекарів (Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська та Хмельницька області), і стала відкриттям «Всеукраїнського тижня дитячого читання». Цей день видався надзвичайно насиченим як для бібліотекарів так і для читачів! Цьогоріч до читачів з далекої Фінляндії завітав у гості сам Мумі-троль, якого виготовили креативні бібліотекарі Сокальської районної бібліотеки для дітей. Як радісно зустрічала його допитлива дітвора у школах та садочках Сокаля! Бібліотекарі і діти читали вголос книгу Туве Янсон, завітали в осяяну сонцем Долину, у чудову і незвичайну Країну Мумі-тролів, знайомилися з їхньою родиною та їх вірними друзями з чудернацькими іменами. Це приклад надзвичайно вдалої промоції читання та реклами бібліотеки.

А ще Сокальська районна бібліотека для дітей намагалась бути максимально привабливою та відкритою для всіх груп читачів. Вперше вони взяли участь у Всеукраїнській акції -  Тихій вечірці «Good Silent Party ІІІ». Ідейним натхненником цієї вечірки був Сергій Летючий (м.Старосамбільськ,  Луганська обласна універсальна наукова бібліотека (Good library). Головна локація вечірки в Києві –  Наукова бібліотека ім. М. Максимовича КНУ Тараса Шевченка. Щоб бути учасником цієї вечірки, потрібно було  всього лиш завантажити  платформу Інтернет-радіо «SKOVORODA» і під’єднатись за допомогою навушників.  І це була справжня танцювальна вечірку для підлітків з настроєм нічного клубу, спілкуванням, крутим українським контентом та відпочинком для всіх. 
На завершення вечірки, усі мали змогу покуштувати солодощі, поп-корн та інші смаколики.
Перелік панорами подій ще можна продовжувати та продовжувати…
Якщо наша робота зацікавила вас – завітайте на сайт Львівської обласної бібліотеки для дітей - https://lodb.org.ua/, та на блоги бібліотеки: БлоГнот методиста - http://lvivmetod.blogspot.com/.
         Це лише кілька штрихів з нашої багатої на події і цікаві ідеї бібліотечної мапи. Відкриті до обміну і спілкування бібліотеки Львіщини запрошують вас. Давайте дружити бібліотеками!
Підготувала: Л.Сташко
Зав. науково-методичним відділом
КЗ ЛОР «Львівська обласна бібліотека для дітей»


Немає коментарів:

Дописати коментар