17 травня 2024 р.

Одне життя - безліч можливостей...

    «Я ніколи не зможу стати всіма, ким хочу, і прожити всі ті життя, яких би хотіла. Я ніколи не зможу навчитися всього, чого б хотілося. Та й навіщо мені цього хотіти? Я хочу жити і відчувати всі відтінки, тони й напівтони душевного та фізичного досвіду, можливого в моєму житті», - слова Сильвії Плат є вступом до книги Метта Гейга «Опівнічна бібліотека». Цій книзі і автору присвячений перший випуск серії бібліотерапевтичних закладок «Простір спокійної книги», яка є частиною нового проєкту нашої бібліотеки «Книгосховище».



    Чи виникало у вас бажання подивитися як би склалось ваше життя за тих чи інших обставин, коли б у свій час ви прийняли певне рішення чи здійснили інший вибір? Так би мовити: Якби?! 
    У певних сенсах: «Книжки – портали до всіх життів». Взявши за основу це переконання, Метт Гейг запрошує поринути у події своєї «Опівнічної бібліотеки» - бестселера «THE NEW YORK TIMES». ЇЇ також занесли до списку «Найкраще» від Christian Science Monitor, Amazon, PureWow.

Гейг, Метт. Опівнічна бібліотека / пер. з англ. Ганни Яновської. – Харків : Видавництво «Жорж», 2024. – 416 с.

    Історія розпочинається знайомством із головною героїнею – Норою Сід. Їй тридцять п’ять років, за освітою вона – філософиня, що працює в музичному магазині. Також у неї є проблеми з ментальним здоров’ям, а ще вона розійшлася зі своїм хлопцем прямо перед весіллям і живе з котом. Та через кілька сторінок після знайомства на героїню і на читача звалюється погром життєвих проблем: персонажку звільняють, її кіт помирає, а бажання жити зникає остаточно.

    Норі здається, що всі можливості втрачені, що шляху до кращої долі вже немає, а саме тому варто покінчити з цим жалюгідним існуванням. Вчинивши спробу самогубства, вона потрапляє у гігантську бібліотеку – простір, що знаходиться між життям і смертю. Тут героїня знаходить провідницю – шкільну бібліотекарку місіс Елм, яка допомагає їй не розгубитися, адже кожна книжка у цій книгозбірні – варіант розвитку життя дівчини, якби вона зробила той чи інший вибір. Занурившись в кожну з книжок, героїня переноситься в можливе життя, де вона є інакшою, але все ж собою.
    І логічно виникає питання: що ж вона обере? Долю щасливої дружини власника пабу в маленькому містечку; успіх олімпійської чемпіонки з плавання; непередбачуваність життя рок-зірки або ж гласіологині; тихе сімейне щастя викладачки філософії в Кембриджі? Та насправді ці та інші життя, що схожі на справжній рай, виявилися не такими, якими здавалися. До прикладу, в житті, де героїня все ж одружується зі своїм хлопцем Деном, а не кидає його перед весіллям, все йде не так чудово, як здавалося: Нора слідує тільки за мрією свого чоловіка, забуваючи про власні вподобання та амбіції, а до того ж вона усвідомлює, що перебуває в стосунках, які пригнічують її. В іншому випадку вона втрачає рідних і близьких, з чим теж не хоче змиритися.
    З кожного життя Нора виносить розуміння, що її власне життя і є тією можливістю впливу на своє майбутнє, і її мрії важливі. Вона остаточно позбавляється жалів, які переконали, що «з темної смуги немає виходу». Навіть непоказна буденність, в якій вона перебуває, насправді має свої плюси: добрих сусідів, люблячого брата, близьку подругу, талановитого учня музики…
«Опівнічна бібліотека» є хорошим бібліотерапевтом та мотиватором у житті, адже варто не сумніватись у своєму виборі і вірити у свої сили, бо «смерть – це антонім можливостей». «Поки ми живі, в нас завжди перебуває майбутнє з багатогранними можливостями», - висновок, яким ділиться героїня. А щодо успіху, то у кожного він є свій.
    Книга заслуговує на своє місце у фонді публічної бібліотеки.

    Автор,  Метт Гейґ (у деяких виданнях Хейґ) (англ. Matt Haig) — британський письменник-фантаст і журналіст. Українським читачам ще відомий як автор серії дитячих «різдвяних» романів «Дівчинка, яка врятувала Різдво», «Різдвяна історія. Хлопчик на ім'я Різдво», «Батечко Різдво і я», «Правдива Піксі», а також «серйозних» творів «Як зупинити час» (2017), «Чому варто жити далі». Пише художні та документальні твори як для дорослої, так і для дитячої аудиторії.  
    Придивіться до цих книг, можливо, вони знайдуть місце і на полицях ваших бібліотек…

Немає коментарів:

Дописати коментар