26 лютого 2018 р.

Від січня до січня: дитячі бібліотеки Львівщини (за підсумками звітів)


Бібліотечний календар року минулого для бібліотек Львівщини був наповнений чималою кількістю цікавих подій. Працюючи в умовах трансформації бібліотечних мереж, і, власне, самої бібліотеки як інституції культури, дитячі бібліотеки Львівської області намагалися продемострувати свої унікальні можливості, переваги та неповторність.
Насолоджуватися читанням, і грамотно споживати віртуальну інформацію, організувати комфортне середовище для спілкування і розвитку, зацікавити тим, що може запропонувати бібліотека – ось далеко не повний перелік завдань, які ставлять перед собою бібліотеки області.
Отже, почнемо з місяця січня і головного січневого свята - Різдва Христового. Кажуть, що справжнє свято Різдва недостатньо побачити. Його потрібно відчути. Воно завжди особливе та незвичайне. Це час, коли все навкруги наповнює атмосфера духовності, традицій, святкових заходів та емоцій, які неодмінно залишаються у серці кожного. І кожна з дитячих бібліотек області намагалась створити свою різдвяну історію.
У Центральній дитячій бібліотеці ім. В. Стефаника м. Стрия до новорічно-різдвяних свят була оформлена виставка-панорама: «Книжкова заметіль». В пізнавальній та ігровій формі проведений калейдоскоп колядок «Від Різдва до Йордана світом ходить коляда»  у бібліотеці-філії с.Лозина Яворівського району. Діти співали різдвяних колядок, щедрували, засівали. І цей ряд заходів в інших бібліотеках області можна продовжувати до безкінечності…
До весняного циклу народних свят бібліотекарі також підійшли творчо та активно. Цікава та змістовна співпраця налагодилася у бібліотекарів Золочівської районної дитячої бібліотеки із творчою майстернею «Натхнення» Центру дитячої та юнацької творчості. Діти з майстерні «Натхнення» - активні читачі та учасники всіх бібліотечних подій. Так до великодніх свят вони брали участь у мистецькій годині із мультимедійною презентацією «Писанкарство в Україні», під час якої дізналися історію походження писанки, матеріали, на яких можна виготовляти писанки, види писанок та техніку їх виконання. Юні майстри малювали писанки до Великодня, створюючи свої неповторні узори спочатку на папері, а потім на дерев’яних писанках.
Діти розмалювали писанки, сплели з ниток мандалу для них та оформили це все у чудовий великодній витвір, який принесли до бібліотеки на час Великодніх свят, щоб  усі відвідувачі книгозбірні могли помилуватися цією красою. 
Як завжди, активно відзначали бібліотеки Шевченківські дні. Цікаво та неординарно пройшов бібліотечний квест по творах Тараса Шевченка «Шевченкове слово в віках не старіє» у Пустомитівській районній бібліотеці для дітей під гаслом «Сила кожного - в команді, сила команди - в кожному». Було гамірно і весело, команди працювали дружно і злагоджено. Під час квесту учасники  не лише виявили знання творчості Великого Кобзаря, а й ерудицію, кмітливість, уміння змагатися в команді.

Вже давно став популярним і очікуваним серед читачів бібліотек області традиційний Загальнообласний день читання, який проходить 20 березня у всіх дитячих бібліотеках. До участі в Дні читання залучаються відомі люди району (міста) чи села, представники влади, письменники, вчителі, батьки.
У 2017 році відзначалося 80 років від дня народження Євгена Гуцала. Він - один із найталановитіших українських письменників ХХ  століття, лауреат премій ім. Т. Шевченка, Міжнародної фундації Антоновичів, та ін., автор більш як сорока прозових та поетичних книжок,  його твори із задоволенням читають діти. І тому День читання – 2017 був присвячений його твору «Сім'я дикої качки» - оповіданню про добро і зло, милосердя і жорстокість, над якими замислюється кожна людина. 
Щороку 1 червня, у перший день літа, в Україні відзначається Міжнародний День захисту дітей - свято надії та радості. Дитячі бібліотеки області провели ряд акцій: «Хай буде дитинство щасливим! Вуличні акції в Пустомитах» , у Жовкві відбувся флешмоб «Хай буде щасливим дитинство моє і усіх дітей світу».
Літо – пора канікул, відпочинку і нових вражень, а ще період, коли можна почитати книги, на які раніше не вистачало часу. Як добре взяти улюблену книжку, зручно вмоститися у крісло під деревом у садочку чи піти у парк, де можна насолодитися читанням, або ж відвідати бібліотеку.
Впродовж літніх канікул дитячі бібліотеки Львівщини організовують різноманітні події навколо книги: читання, розваги, інтерактивні ігри, творчі вакації.
Творчо підійшли до організації читання влітку у Сокальський районній бібліотеці для дітей. Впродовж літа тут діяв бібліотечний табір «Бібліосафарі». Кожний літній місяць запрошував юних читайликів до бібліотечних пригод. У червні - полювали за пригодами та новими знаннями на «Диво острові», у липні  в «Пустелі пригод», ну а в серпні - насолоджувалися  і відпочивали «У бухті відкриттів».
Щодня на дітей чекали цікаві ігри, арт – студії, вікторини, бібліотечні мандрівки, природничі розслідування, бібліотечні  мандри, віртуальні круїзи, фотополювання, квести, тімбілдінги, арт-проби, креатив-майстерки, мультперегляди і безліч інших цікавинок.
Бібліотечне літо творчо відбувалось й в селі Дубровиця Яворівського району. Завдяки тісній співпраці бібліотеки, Народного дому та сестер-монахинь Згромадження Святої Дороги  діти мали змогу два тижні жити однією родиною під девізом «Беремося за руки і йдемо разом». Кожен день був присвячений окремій темі: дружба, любов, толерантність, допомога, співчуття, милосердя, повага. Діти багато читали разом, обговорювали, складали вірші, творили, грали різні ігри і просто приємно проводили час у спілкуванні.
Центром дитячого дозвілля влітку стала бібліотека для дітей міста Трускавець, використовуючи дитячі майданчики. Дітлахи і дорослі з задоволенням читали вголос книги та журнали, переглядали їх, обговорювали. Бібліотекарі провели літературний десант «Літні промінці на книжковій сторінці», бліц-опитування «Як пройти до бібліотеки», ігри, конкурси  та художній вернісаж дитячих малюнків «Твір я цей прочитав і ось що намалював». 

Цікавими були для читачів: «Бібліопікнік» на березі річки Стрий – с.Дубравка  Жидачівського району,  «Читальний зал у скверах» - Жидачівська районна  бібліотека для дітей, «Бібліоподорож на острів «Почитайликів» - с. Чертіж цього ж району. Щоб потрапити на острів, діти проходили найрізноманітніші випробування. Корабель «заходив» у різні порти (книжковий вернісаж, ерудитів, казковий, загадковий). Діти змагались, розважались, читали і просто весело проводили час. Команди зібрали унікальну колекцію мушель з побажаннями, які виносять морські хвилі. 
Вже декілька років бібліотекарі Золочівської районної бібліотеки для дітей проводять літню бібліотечну акцію – бібліотечний бульвар «Книжкове рандеву на лавочці». Впродовж літа – з червня по серпень – бібліотекарі відвідують дитячі майданчики міста Золочева, дитячі садочки, де пропонують до уваги дітвори, їх батьків та дідусів з бабусями цікаві новинки книжкового світу дитячої літератури, проводять різні заходи – голосні читання, вікторини, казкові калейдоскопи, інформаційні години, щоб діти і на канікулах зверталися до книги, охоче брали її в руки. 

Впродовж літніх канікул бібліотека села Бужок Золочівської ЦБС проводила акцію «Сонячна бібліотека», під час якої учасники створили свій логотип, разом з бібліотекарями організовували різноманітні заходи – екологічні мандрівки, майстер-класи  в техніці декупаж, інформаційні хвилинки «27 причин читати книги», перетворювали сухі гілочки у квітучі букети, виготовляли вази із пляшок, збиралися на народознавчі посиденьки, формували бібліогербарії, святкували день котів, одним словом – відпочивали із користю.
А бібліотека-філія №5 для дітей Бориславської МЦБС протягом літа для користувачів-дітей на подвір’ї бібліотеки проводила «Читання під парасолькою» і майстер-класи, на яких діти з природного матеріалу виготовляли різноманітні вироби і прикраси.
         Новаторство та творчий підхід знаходять своє відображення у реалізації нових, цікавих для дітей форм роботи. Традиційні літературні свята, турніри, ігри, конкурси, години цікавих повідомлень, зустрічі із талановитими людьми, пізнавальні ігри, літературні вернісажі, доповнюються мультимедійними презентаціями, елементами театралізації, інтерактивними прийомами.
Літературний пінг-понг  «Знайди автора» для 5-6 кл. відбувся у бібліотеці-філії №5 Бориславської МЦБС. Під час літературної гри діти виявили неабияку кмітливість та ерудицію. А також поділились з друзями радістю спілкування з книгою та дізнавалися дуже цікаві і такі потрібні людям книги.
Активну участь у веб-експедиції «Розшукується нова книга» взяли читачі Сокальської районної бібліотеки для дітей.





Офіційно день домашніх улюбленців в Україні не святкують. Але, як відзначають захисники тварин, це привід приділити більше уваги своїм маленьким друзям. «Будемо раді, якщо Ви будете відвідувати нашу бібліотеку разом із своїми улюбленцями!» Таке оголошення привертало увагу читачів у Радехівській районній бібліотеці для дітей.  У цей день відвідувачі раділи новому гостю – собачці Тусі. А у Львівській обласній бібліотеці для дітей діє проект читання собакам «Читальня Патріка і Біллі».
Справжнє свято дитинства відбулося у стінах Радехівської районної дитячої бібліотеки. Там святкували… Свято ляльки. 

         Ще одна сторінка 2017-го: рік було проголошено Роком Японії в Україні. І бібліотеки не залишилися осторонь. Буська бібліотека відзначила цю подію країнознавчим калейдоскопом «Країна сакури та вранішнього сонця». Діти почули багато цікавої інформації, що стосувалась багатовікової історії Японії, її природніх особливостей,  культурних надбань. Захоплено дивились учасники заходу відеосюжети «Найцікавіші факти про Японію». Аби навчитись рукотворних японських мистецтв, було проведено майстер-класи з виготовлення орігамі та ікебани. Квіткові експозиції, створені дитячими руками,  тривалий час експонувались у бібліотеці, де багато відвідувачів мали змогу ними милуватись.
         У Бродівській ЦБС у рамках року проведено відеоурок «Країна світанкового сонця – Японія: традиції та сучасність», книжкову екібану «Книги єднають країни», в літній альтанці діти читали разом японські казки, проведено голосні читання «На гостину до книги: письменники Піднебесної» (смт Підкамінь),  віртуальна мандрівка, цикл радіочитання «Японія від А до Я», «Новий рік в Японії: традиції» тощо.
         «Подорож країною Вранішнього Сонця», - саме таку назву мав захід, який відбувся у Жовківській районній бібліотеці для дітей. Учасники заходу «перенеслися» в Країну Вранішнього Сонця», щоб пізнати історію, традиції, мистецтво, літературу.
До Всесвітнього дня шоколаду у Бродівській районній бібліотеці для дітей відбулись літературні посиденьки «Шоколадні історії». Читачі «смакували» історію створення свята, книги з солодкими назвами і все це відбувалось з присмаком справжнього шоколаду.
  Фантастичне знайомство з чудесами невидимого світу, цікаві досліди і експерименти, шквал емоцій і відкриттів отримали користувачі і батьки на неймовірній зустрічі з цікавими людьми «Світ під мікроскопом» (Червоноградська міська дитяча бібліотека). Організатори проекту розповіли дітям про мікросвіт, який не побачиш неозброєним оком, про чудеса невидимого світу, що поряд з нами і про нас самих. За допомогою цифрового мікроскопа діти розглядали різноманітні предмети та побутові речі – одяг, гроші, волосся, шкіру, нігті тощо. В програму також входив перегляд чотирьох різних об’єктів на чотирьох мікроскопах – мурахи, цвіт липи, планктону і ротового апарату комара.
У Міжнародний день рідної мови стартував соціальний проект «Книга для друга», метою якого є забезпечення бібліотек Луганської та Донецької областей україномовною літературою. Бібліотеки Турківської централізованої бібліотечної системи долучилися до проекту та зібрали двісті книжок для дітей, які навчаються на Сході країни. 
Дитячі бібліотеки корегують свою діяльність відповідно до нових умов і викликів часу. А це вимагає від працівників мобільності, креативності та інновацій. Вдосконалювати свою діяльність бібліотекарям області допомагає методичний центр - Львівська обласна бібліотека для дітей, а саме – Івент-проект «До вас їде бібліотека. Надзвичайно корисними, пізнавальними, цікавими для бібліотекарів були зустрічі в …. районах. Програми виїздів формувались на замовлення. Ось деякі з тем Івент-проекту: «Школа сервісу» від провідного бібліографа Львівської обласної бібліотеки для дітей Л. Русакової, «Змінити спосіб мислення або нові концепції сучасного простору бібліотеки» від директора бібліотеки Л. Лугової, «Бібліотека як унікальна пропозиція: дайджест інновацій» від зав. науково-методичного відділу Л. Сташко, «Загальна характеристика УДК. Структура і принципи побудови УДК. Окремі приклади індексування документів» від зав. відділом комплектування  фондів О. Марчук, «Бібліотекар бібліотекарю!»: дайджест новинок від провідного методиста Львівської обласної бібліотеки для дітей Г. Конопки тощо. Чудовим завершенням Івент-проекту стала «Літня ігрова мозаїка»: майстер – клас від зав. відділом реклами Ю. Соколової. 
Ще однією подією звітного року для користувачів, та й самих бібліотекарів, були зустрічі із відомим письменником Олександром Зімбою. Завдяки проекту Львівської обласної бібліотеки для дітей «Літературний десант»,  він завітав до 35 бібліотек для дітей області. Презентації книг за участю самого автора проходили цікаво і весело. Особливо раділи читачі сільських бібліотек, адже досить часто це була перша зустріч з «живим» письменником. Учасники зустрічей мали змогу придбати книжки видавництва «Вісім лапок» та отримати автограф від улюбленого письменника, а ще поспівати гарні пісеньки на слова Олександра Зімби і потанцювати веселі танці.

Особливо потужним був «Літературний десант» під час Свята української книжки. 25 та 27 жовтня у районних бібліотеках для дітей міст Турка, Старий Самбір, Золочів і Перемишляни відбулася зустріч юних читачів з письменниками Олександром Зімбою, Юлією Лящинською і Наталею Трохим, котрі представляли свої твори. Читачі активно спілкувалися з авторами книг, ставили запитання, а цікавило їх усе – як пишуться вірші, які книги письменники читали у дитинстві, як вчилися в школі та багато іншого. Письменники подарували декілька книжок у кожну бібліотеку, діти отримали автографи та сфотографувалися з письменниками на згадку про цікаву зустріч. 
Дитячі листівки та любов до книги об'єднали Схід і Захід. Дитячі бібліотеки області взяли участь у Міжрегіональному конкурсі дитячої листівки «Бібліотека. Книга. Родина», який був оголошений Львівською та Харківською обласними бібліотеками для дітей.
За умовами конкурсу, роботи користувачів Львівської обласної бібліотеки для дітей вже експонуються у Харківській обласній бібліотеці для дітей. Обмін завершено, підведені підсумки.
Але на сторінках нашого бібліотечного календаря не тільки яскраві і радісні події. Залишаються й старі проблеми. На жаль, створенню позитивного іміджу дитячих бібліотек заважає недостатнє фінансування, застаріла матеріально-технічна база, відсутність комп’ютерів, інших засобів новітніх технологій, сучасних зручностей, гарного дизайну, ігрових кімнат та багато іншого. А дуже хочеться, щоб дитяча бібліотека стала улюбленим і бажаним місцем перебування покоління, що підростає, адже все, що ми сьогодні зробимо для наших дітей, впливатиме на майбутнє країни.
           







Немає коментарів:

Дописати коментар