27 січня 2016 р.

Бібліотеки і територіальні громади

                                                Шановні колеги, зверніть увагу!
Національна парламентська бібліотека України розробила Рекомендації щодо організації надання бібліотечних послуг в умовах об’єднаних територіальних громад, які ви можете завантажити і переглянути. 

Читати далі...

25 січня 2016 р.

Методичні "смаколики" бібліотекарям

Приємно отримувати попонення до фонду науково-методичних видань. 
Отож, колеги, запрошуємо і вас познайомитись з новинками:

 Воскобойнікова-Гузєва, О.В. Стратегії розвитку бібліотечно-інформаційної сфери України: генезис, концепції, модернізація : монографія / О.В. Воскобойнікова-Гузєва ; НАН України, Нац. Б-ка України ім. В.І. Вернадського ; наук.ред. Г.І. Ковальчук. – К. : Академперіодика, 2014. – 362 с.

Це наукове видання, монографія, присвячена дослідженню розвитку і трансформації бібліотечно-інформаційної сфери України в період 1990 – 2010-х рр..

Авраева, Ю.Б. Руководители и методисты библиотек: новые ориентиры : тематический сборник избранных робот. – М. : Литера, 2015. – 248 с.

Збірник містить найбільш відомі актуальні статті автора про роль, значення керівника-професіонала і висококваліфікованого методиста для бібліотеки.


Орлов, В.В. PR-технологии в управлении имиджем библиотеки : учебно-практическое пособие. – М. : Литера, 2015. – 192 с.


Книга пропонує авторську модель прес-служби і PR- технологій бібліотеки, які вона розробляє і реалізує.




Алешин, Л.И. Библиотечные сервисы : науч.-практ. пособие / Л.И. Алешин, М.А. Ордынская. – М. : Литера, 2015. – 304 с.


Критерієм бібліотечного обслуговування є не лише вагомий об`єм бібліотечних послуг сучасної бібліотеки, а, перш за все, якісний рівень їх надання і відповідності потребам користувачів-читачів.

Пантюхова, Т.В. Проекты и гранты. От замысла – к реализации : сборник-тренажёр. – М. : Либерея-Бибинформ, 2014. – 144 с.

Перед вами збірник–тренажер по складанню і впровадженню різноманітних бібліотечних проектів. Містить два розділи: перший присвячений теоретичній методології розробки проекту «Методическая локация» по кроках «акваторіях», другий подає безпосередні зразки діючих бібліотечних ініціатив (досвід колег з Росії).

Кашкаров, А.П. Новации в читальном зале : Развивающие игры, мотивационные конкурсы. – М. : Либерея-Бибинформ, 2014. – 112 с.

У книзі подано опис опробованих прийомів і новацій у навчанні дітей читанню, які бібліотекар-практик зможе використати у своїй роботі. 
Запропоновані ігри, комплекс заходів, що розвивають читання.

Плохотник, Т.М. Детский библиотекарь. Практическое пособие : сценарии, игры, мастер-классы и др. – М. : Либерея-Бибинформ, 2014. – 128 с.

Видання адресоване широкому колу бібліотекарів, які працюють з молодіжною аудиторією. 
Це практична підказка в організації заходів, розробки та сценарії.



Борисова, Н.В. Школьная библиотека: научно-методическое обеспечение деятельности [Текст] : учеб.-метод. пособие / Н.В. Борисова, Н.Л. Голубева. – М. : Литера, 2015. – 192 с.


Розкривається історія виникнення, розвиток системи методичного забезпечення шкільної бібліотеки. Запропоновано досвід російських колег з модернізації.

Якщо нам вдалось вас зацікавити, радо чекаємо в гості.
Завітайте у науково-методичний відділ Львівської обласної бібліотеки для дітей, "позичемо" книжку і поділимось інформацією…



Читати далі...

20 січня 2016 р.

Франкіана Львівщини

На блозі розпочинаємо нову сторінку - краєзнавчий атлас, де будемо розміщувати матеріал отриманий від бібліотекарів зі всіх куточків Львівщини. Адже у 2016 році відзначаємо 160-річчя з дня народження Івана Яковича Франка.

Хочемо у краєзнавчому атласі зібрати якомога більше відомостей про пам’ятні місця, пов’язані з іменем великого Каменяра,  і у такий спосіб відзначити Рік Івана Франка на Львівщині.
Плануємо створення колекції світлин з метою вивчення та збереження духовного, історичного та культурного надбання українського народу. Зібрані матеріали будуть видані та виставлені на нашому блозі та створять цінний краєзнавчий ресурс, якими зможуть скористатись всі бажаючі.
Чекаємо від вас, шановні колеги, цікавий матеріал.


Отже, зустрічайте перший допис:
Мультимедійна презентація до Року І. Франка







Читати далі...

13 січня 2016 р.

А коли Ви підвищували свій фаховий рівень?

Шановні бібліотекарі!
Львівська обласна бібліотека для дітей у 2016 році продовжує цикл виїзних тренінгів «Навчаючись – зростаємо професійно». Ви можете обирати окремі теми або весь цикл.

Тренерські майстерні «Навчаючись – зростаємо професійно»
Ø Сперечаємось? Знаходимо істину!: мистецтво спілкування у бібліотеці.
Ø Практична медіаграмотність для бібліотекарів або як відрізнити правду від брехні?
Ø Лідер у бібліотеці: успіхи, складнощі, секрети.
Ø Dress-cod бібліотекаря та імідж бібліотеки: доповнення чи протиріччя?
Ø Де і як знайти кошти бібліотеці або що таке фандрейзинг?
Ø Проектна діяльність або як виграти грант для бібліотеки?
Ø Презентуємо себе – презентуємо бібліотеку: секрети успішного виступу.
Ø Хмарні сервіси.
Ø Он-лайн послуги в бібліотеці.
Ø Розробка ефективних презентацій.
Ø Програма Power Point.
Ø Створення блогу бібліотеки.
Ø Музей краєзнавства-онлайн.
Ø Монтаж, відео.
Ø Програма Jing. Створення скріншотів та відео з монітора.

Для проведення тренінгів від Вас буде потрібно:
§  Технічне обладнання (проектор, комп’ютер або ноутбук).
§  Група бібліотекарів (7-12), які бажають навчатись.

Для попереднього запису та довідок:
§  тел.: 235 87 48, 235-87-47

§  ел. пошта: metodyst@lodb.org.ua,  odudok.metod@gmail.com

Читати далі...

10 січня 2016 р.

Авторитет її беззаперечний

        Справжній професіонал, мудрий наставник, і просто хороша людина… Саме так можна сказати про заступника директора Самбірської  ЦБС по роботі з дітьми Буцу Віру Яківну.
         Народилася Віра Яківна 12 січня 1941 року в селі Жовтневе  Семенівського району Полтавської області. Рано залишилася сиротою. Улюбленим заняттям для неї було читання книг, бо змалку наслухалася бабусиних казок, цікавих розповідей. Цю любов до книги пронесла через все своє життя. І ця ж любов привела її в 1956 році до Самбірського культурно - освітнього училища, яке закінчила в 1958 році.
         Тоді ж розпочала свою роботу в селі Воютичі Самбірського району. Дуже важко було молодій дівчині починати свою трудову діяльність в такому великому селі.
         Але вроджена привітність, надзвичайна працелюбність та доброта взяли своє. Люди, особливо діти, потяглися до бібліотеки. Віра Яківна налагодила дуже добрі стосунки зі школою. Жоден захід не обходився без участі сільської бібліотеки. Маючи дуже гарний почерк, оформила бібліотеку, яка стала затишною і вабила до себе читачів. З часом бібліотека стала однією з найкращих в районі. На її базі проводились семінари бібліотечних працівників, під час яких учасники семінару знайомились з методами роботи бібліотеки, проводилися нові масові заходи. Про Буцу Віру Яківну неодноразово друкувала матеріали районна преса, вона нагороджувалась грамотами Міністерства культури, районного керівництва та обласного управління культури. Жителі села полюбили свою бібліотеку і бібліотекаря, яка стала їм рідною, бо зустріла тут свою долю, свого чоловіка - Буцу Миколу Васильовича, з яким виховала двійко дітей, дочекалася онуків.
         Але вона працювала і працює не заради слави, вона працює так щиро і віддано, бо понад усе любить книгу і хоче, щоб молоде покоління росло грамотним, багато читало. Для цього проводились цікаві заходи, обговорення книг і театралізація казок. Йшла в ті сім'ї, в яких діти не читали, говорила з ними, приносила гарні книжки. І найбільшою радістю було те, що діти з часом ставали активними читачами бібліотеки. І до сьогодні, зустрічаючи її, вже поважні пани і пані дякують за те, що прищепила їм любов до найбільшого скарбу на землі - книги. Саме тому вони сьогодні - лікарі, вчителі, інженери.
         Талановитій дівчині не раз пропонували перейти до Самбора, але вона переїхала на роботу до районного центру лише в 1971 році. Тут спочатку працювала бібліотекарем на абонементі. І знову - проведення масових заходів, співпраця зі школами міста, де бувала частим гостем, знову несла дітям радість спілкування з книгою. Маючи здібності до малювання, естетично оформила бібліотеку, разом із самодіяльним ляльковим театром проводила неординарні дитячі ранки, заочні подорожі по книгах, розповіді про дитячих письменників та поетів.
         В 1974 році Буцу Віру Яківну було призначено на посаду завідуючої районної бібліотеки для дітей. Це була велика відповідальність. Адже потрібно було координувати роботу всіх бібліотек району. Як завжди, Віра Яківна з ентузіазмом взялась до роботи. Шукала нових форм популяризації книг, таких, щоб дітям було цікаво. Намагалася зробити ці форми емоційними, яскравими, залучала до участі співаків, читців, й навіть танцюристів. Обговорення книг завжди проходило театралізовано: їх героїв з великим натхненням грали самі діти. Все своє вміння, весь свій талант і досвід, вона передавала молодим бібліотекарям. Те, що Самбірська ЦБС неодноразово була визнана переможцем різноманітних професійних конкурсів по роботі з дітьми,- велика заслуга тепер уже заступника директора ЦБС по роботі з дітьми Буци Віри Яківни.
         Вагома діяльність Віри Яківни як організатора бібліотечного обслуговування дітей в ЦБС. Під її керівництвом розробляються актуальні питання бібліотечної практики, впроваджуються перспективні напрямки роботи в діяльності бібліотек, організовуюються професійні дискусії, обмін досвідом.
Постійною її турботою були кадри - їх фаховий рівень. Талановитий педагог, вона вміє переконати в доцільності нововведення саме в цій, а не іншій бібліотеці. А ще, крім знань, вона прищеплює своїм прикладом повагу до професії, до книги, до дітей.
         Віра Яківна дбає про духовну зрілість своїх маленьких читачів. За її ініціативою виникла в ЦБС традиція хресних читань напередодні Великодніх свят, їй притаманні такі риси, як доброзичливість, бажання допомогти кожній людині. В дитинстві вона рано залишилася сиротою і на все життя запам'ятала це гірке відчуття. Тому - то вона повела вона своїх колег по роботі в будинок сиротинця. Це за її ініціативою було складено відповідну програму роботи з обездоленими дітьми.
         Весела, допитлива, ледь іронічна така вона - Віра Яківна Буца. З нею легко, бо вона усе розуміє. Вона свято вірить в добро, в те, що зло ніколи не зможе перемогти, якщо прищеплювати маленьким громадянам нашої держави любов до Слова, любов до всього живого на землі. А найголовніше - до своєї рідної землі, до батьків. Для цього живе, ось вже 45 років працює ця скромна, сумлінна, щира і талановита жінка - заступник директора по роботі з дітьми - Буца Віра Яківна.
         Ця жінка живе та працює без голосних фраз, чесно і сумлінно, даруючи своїм маленьким читачам любов до Слова, тепло свого серця. І дітям затишно у її Храмі Книги. І цікаво.

         Отож, побажаємо їй надалі не зупинятися, високо тримати Самбірську марку, бути натхненною і творчою, здоровою і радісною. Хай і надалі її душу наповняє світ любові й добра.

Читати далі...

6 січня 2016 р.

ЗВІТ! ЗВІТ!

Шановні колеги!
Пропонуємо Вам «підказку» для подання звіту за 2015 рік.
Звіт рекомендуємо надсилати електронною поштою, що значно спростить Вашу й нашу роботу. Також просимо надіслати відскановану Форму № 6-НК.
Основні вимоги до написання звіту:

1.Стислість. У звіті необхідно чітко і лаконічно викласти всю необхідну інформацію, дотримуючись стилю ділової мови.
2.Звіт повинен бути логічно побудований, вказувати лише необхідні дані.
3.Для розкриття теми, якщо це необхідно, оформляйте додатки до звіту: діаграми, малюнки, схеми, таблиці.

В текстовому аналізі  роботи зверніть увагу на якість виконання планових завдань за усіма напрямами діяльності бібліотеки.
Пам`ятайте, що необхідно більш детально розкрити:
– комплектування та облік бібліотечного фонду
а)  динаміка розвитку бібліотечного дитячого фонду, його якісний і кількісний склад (співставлення цифрових показників звітного року з показниками попереднього року за Книгою сумарного обліку), джерела поповнення дитячого фонду; організація та зберігання бібліотечного фонду, показники обертаності фонду та книгозабезпеченості.
б) кількість назв періодичних видань, отриманих за рік.
в) заходи з удосконалення ДБА: організації, ведення та редагування каталогів та картотек.
г) обслуговування користувачів.
д) відвідуваність і читаність.
– інформаційно - бібліографічна робота
а) кількість і теми заходів довідково - бібліографічної та культурно - просвітницької діяльності бібліотеки.
б) кількість бібліографічної продукції, підготовленої протягом року.
управлінська діяльність із забезпечення узгодженості технологічних процесів у бібліотеці
а) дані про заходи з підвищення професійного рівня працівників бібліотеки (навчання, семінари, стажування, самоосвіта); управлінська діяльність щодо організації взаємодії з громадськістю.
б) співпраця з партнерами, спонсорами, меценатами.
в) кількість презентацій, культурно - просвітницьких заходів.

г) що зроблено для розвитку матеріально - технічної та технологічної  бази  бібліотеки, поліпшення умов праці  користувачів та співробітників.

Читати далі...

4 січня 2016 р.

Приємні презенти від київських колег

Професія бібліотекаря з давніх-давен об`єднує та захоплює людей, що мають особливий стан душі, вміють віддавати себе іншим, безкорисливо служать книзі та просвіті. 
Серед таких професіоналів Безручко Надія Іванівна, провідний методист Національної бібліотеки України для дітей.
Бібліографічний покажчик серії «Лідери професії: бібілотекар», присвячений цій людині, нещодавно поповнив фонд нашої бібліотеки.


А видання-консультації об`єднані влучним висловом: «Бібліотечний формат для дітей – нова якість у новому столітті» за 2015 рік будуть корисними у подальшій роботі як науково-методичного віддділу, так і бібліотеки загалом.




Методична робота – це дослідницька, соціологічна діяльність. Результати, як правило, інколи непередбачувані і одночас важливі для планування професійних стратегій.

У даному випуску бюлетеня представлено результати моніторингу «Книга року-2014», проведеного на базі бібліотек для дітей 20 областей України. Львівська обласна бібліотека для дітей також активно долучилась до цього вивчення.

Дякуємо, колеги, за презенти!!! 


Читати далі...